federacjazycia.pl – Polska Federacja Ruchów Obrony Życia
  • Home
  • Aktualności
    • Materiały
  • Nasza misja
    • Dołącz do nas!
  • Federacja
    • Nasza misja
    • Dołącz do nas!
    • Członkowie
    • Oświadczenia
    • Nasze banery
  • Kontakt
    • Nasze banery
Author

Przemysław Radzyński

Przemysław Radzyński

Aktualności

Abp Tadeusz Wojda SAC do Federacji Życia: Bądźcie razem!

by Przemysław Radzyński 2026-06-26
written by Przemysław Radzyński
– Bądźcie razem! Bo w tym, że jesteśmy razem, jest siła. Rozczłonkowani zostaniecie wymieceni. Oni mówią, że próbują być razem. Trzeba ich wspierać – apelował abp Tadeusz Wojda SAC, który pozdrowił organizacje członkowskie zrzeszone w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w czasie XIV Marszu dla Życia i Rodziny oraz V Festiwalu dla Życia w Gdańsku. Prezes PFROŻ podziękował metropolicie gdańskiemu za te słowa. – Jako organizacja skupiająca liczne środowiska pro-life chcemy nadal szukać jedności, wzmacniać współpracę i budować przestrzeń spotkania dla wszystkich, którym bliska jest cywilizacja życia – podkreślił Jakub Bałtroszewicz.

Hasłem XIV Marszu dla Życia i Rodziny oraz V Festiwalu dla Życia, które 21 czerwca odbyły się w Gdańsku, były zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Kolosan słowa: „Bądźcie wdzięczni”. Do tego przesłania nawiązał abp Tadeusz Wojda, witając uczestników po dotarciu marszu na Plac Zebrań Ludowych. – W naszych sercach jest bardzo dużo wdzięczności. Jeżeli się uśmiechamy i doświadczamy tyle radości dzięki osobom, które idą obok nas, rodzi się w nas wdzięczność – mówił metropolita gdański.

Abp Wojda zwrócił uwagę, że obecność tak wielu rodzin była publicznym znakiem przywiązania do wartości, które uczestnicy chcieli wyrazić podczas przejścia ulicami miasta. – Serce raduje się, że możemy wspólnie dawać tak piękne świadectwo, idąc ulicami naszego miasta. Pokazujemy, że zależy nam na życiu i na rodzinie, ponieważ są to wartości fundamentalne – podkreślił.

Metropolita gdański przypomniał również, że życie człowieka powinno być chronione na każdym jego etapie. – Życie jest największym dobrem. Życie od samego początku aż do naturalnej śmierci jest darem Bożym. Nikt, w żadnym przypadku, nie ma prawa w nie ingerować – powiedział. Wskazał także na rodzinę jako pierwsze i najważniejsze miejsce rozwoju człowieka. – Rodzina jest miejscem, w którym życie się rodzi, dojrzewa, staje się w pełni wartościowe. Życie i rodzina są fundamentalnymi wartościami dla nas wszystkich – zaznaczył. Abp Wojda dziękował obecnym za udział w wydarzeniu, nazywając ich obecność świadectwem wiary w wartość życia i rodziny. – Jeszcze raz bardzo wam dziękuję za obecność. Jest ona świadectwem tego, że wierzycie w te wartości i chcecie ich bronić – powiedział.

Abp Tadeusz Wojda pozdrowił także członków organizacji zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, która w dniu marszu obchodziła 34. rocznicę zjazdu założycielskiego. Metropolita gdański zauważył, że ruchów pro-life jest w Polsce jest bardzo dużo. – Co i rusz spotykam ich czy to w Gdańsku, czy w Warszawie i zawsze mówię: Bądźcie razem! Bo w tym, że jesteśmy razem, jest siła. Rozczłonkowani zostaniecie wymieceni. Oni mówią, że próbują być razem. Trzeba ich wspierać – apelował abp Wojda.

Uczestniczący w wydarzeniach w Gdańsku prezes Federacji Życia Jakub Bałtroszewicz był nimi bardzo zbudowany. – Z wielkim uznaniem patrzyłem na Marsz dla Życia, który zgromadził tak wiele osób, a zarazem zachował spokojny, rodzinny i jednoczący charakter. To niezwykle cenne, że udało się stworzyć wydarzenie wolne od politycznej polaryzacji, a jednocześnie tak wyraźnie opowiadające się po stronie życia. Jestem przekonany, że właśnie taki sposób budowania kultury życia jest dziś szczególnie potrzebny – stwierdził. – Bardzo się cieszę, że środowiska związane z Federacją Życia mogły wyraźnie zaznaczyć swoją obecność podczas marszu. Byliśmy obecni m.in. poprzez Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”, z którą peregrynują po świecie Państwo Kowalewscy z Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia Human Life International. Niosła ją w czasie marszu kolejna organizacja należąca do Federacji – Rycerze Kolumba. Był to dla mnie piękny znak jedności środowisk zaangażowanych w obronę życia – zaznaczył prezes Bałtroszewicz.

Podziękował abp. Tadeuszowi Wojdzie za słowa skierowane do członków Federacji Życia i określił je jako zobowiązanie. –Jako organizacja skupiająca liczne środowiska pro-life chcemy nadal szukać jedności, wzmacniać współpracę i budować przestrzeń spotkania dla wszystkich, którym bliska jest cywilizacja życia – podkreślił.

Przypomniał, że dzień przed marszem odbyło się cenne spotkanie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia z przedstawicielami środowisk gdańskich w ramach tzw. Gdańskiego Porozumienia Pro Life, w którym uczestniczył również bp Wiesław Szlachetka. – W jego trakcie zaprosiłem obecne tam środowiska do współpracy w ramach Federacji. Mam nadzieję, że będzie ona coraz pełniej stawała się platformą wspólnego działania, komunikacji i wzajemnego wsparcia dla działań pro-life, które nie polaryzują, lecz jednoczą wokół troski o życie i rodzinę – zaznaczył Jakub Bałtroszewicz.

Prezes Federacji Życia przekazał także gratulacje organizatorom Marszu i Festiwalu dla Życia na czele z Przemysławem Kurkowskim. – To, co udało się Państwu stworzyć w Gdańsku, jest naprawdę wyjątkowe. Pokazali Państwo, że o życiu i rodzinie można mówić z przekonaniem, a jednocześnie z pokojem, szacunkiem i bez niepotrzebnej polaryzacji. Właśnie takie świadectwo jest dziś bardzo potrzebne i właśnie dlatego chciałbym raz jeszcze z całego serca podziękować za ten wysiłek oraz za dobro, które włożyli Państwo w organizację tych wydarzeń – napisał Jakub Bałtroszewicz.

Fot. Archidiecezja Gdańska

2026-06-26 0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Aktualności

Leon XIV: Medycyna ma służyć życiu, a nie śmierci

by Przemysław Radzyński 2026-06-22
written by Przemysław Radzyński

Profesor Lejeune miał świadomość, że choć technika może pomóc medycynie, nie jest w stanie jej zastąpić. Ponadto wiedział, że technika może być wykorzystywana przeciwko medycynie. Medycyna nigdy nie może służyć zaprogramowanej śmierci – mówił Papież do członków Fundacji Jérôme’a Lejeune’a, noszącej imię francuskiego genetyka, który w 1959 roku odkrył przyczynę zespołu Downa: trisomię chromosomu 21.

Jak relacjonuje Vatican News, na początku swojego wystąpienia Papież wspomniał setną rocznicę urodzin Jérôme’a Lejeune’a. „Poruszony cierpieniem dzieci z niepełnosprawnościami, prof. Lejeune poświęcił im swoje życie jako naukowiec” – wskazał Ojciec Święty. Leon XIV przypomniał, że Lejeune jest na całym świecie uznawany za prekursora współczesnej genetyki.

W służbie życiu

Jak podkreślił Papież, Lejeune był „lekarzem z powołania” i nieustannie pracował nad znalezieniem sposobu leczenia łagodzącego cierpienia pacjentów, których nazywał „biednymi wśród biednych”. „Z zapałem bronił życia i godności najsłabszych, nawet kosztem własnej kariery” – dodał Papież. Jérôme Lejeune mawiał, że medycyna to nienawiść do choroby i miłość do chorego.

Przyjaciel Papieża Polaka

Leon XIV przypomniał, że św. Paweł VI mianował Lejeune’a członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Przypomniał też, że przyjaźń z Janem Pawłem II oraz „wspólna wizja obrony życia” stały się impulsem do utworzenia Papieskiej Akademii Życia, postrzeganej przez francuskiego naukowca jako niezbędną instytucję w obliczu narastających zagrożeń dla życia.

Przeciwko „rasizmowi chromosomowemu”

Jak zaznaczył Leon XIV, prof. Jérôme szybko zrozumiał, że jego odkrycie naukowe zostanie wykorzystane do eliminowania osób z trisomią 21 jeszcze przed urodzeniem. Naukowiec stanął w ich obronie, potępiając tzw. „rasizm chromosomowy”. Bronił życia każdej osoby ludzkiej, powołując się na nienaruszalną godność, która ma swoje źródło w stworzeniu przez Boga. Apelował i udzielał rad instytucjom oraz rządzącym na całym świecie. Wskutek tego spotkał się z nieprzychylnym przyjęciem w niektórych kręgach naukowych, o czym wspomniał Papież.

Technika wsparciem, ale nie zamiennikiem medycyny

Papież mówił też, że prof. Lejeune był świadomy tego, że technika może pomóc medycynie, ale nie jest w stanie jej zastąpić. Naukowiec wiedział, że technika może być wykorzystywana przeciwko medycynie. Dzieje się tak, gdy „technika wymyka się niezbędnej kontroli etycznej, a przeważają kalkulacje dotyczące skuteczności, opłacalności czy użyteczności”, jak zaznaczył Ojciec Święty.

Medycyna w służbie życia, a nie śmierci

Ojciec Święty wskazał, że ludzka wartość nie zależy od osiągnięć, „dlatego też lekarz nigdy nie powinien pozwolić sobie na to, by na podstawie algorytmów laboratoryjnych decydować o życiu” tej czy innej osoby nienarodzonej lub tej czy innej osoby starszej. Medycyna nigdy nie może służyć zaprogramowanej śmierci, apelował Papież.

Kontynuacja dzieła

Leon XIV przypomniał, że Fundacja Lejeune’a kontynuuje jego dzieło w trzech wymiarach: badań naukowych, opieki medycznej oraz bezwarunkowej obrony osoby ludzkiej. Wyraził radość z miejsca, jakie fundacja zajmuje na arenie międzynarodowej w badaniach nad upośledzeniem umysłowym o podłożu genetycznym. Dodał, że istnieje również Instytut Jérôme’a Lejeune’a, który przyjmuje na konsultacje tysiące pacjentów cierpiących na różne rodzaje upośledzenia umysłowego.

Papieskie wsparcie

Papież przekazał uczestnikom spotkania słowa wsparcia w podejmowanych inicjatywach na rzecz życia i godności ludzkiej, zwłaszcza poprzez kontakty z władzami publicznymi. Członkowie fundacji regularnie zabierają głos w debatach społecznych, aby chronić każdą osobę w każdych okolicznościach jej życia.  Wspomniał o Międzynarodowej Katedrze Bioetyki, która zapewnia kształcenie akademickie różnym podmiotom działającym w tej dziedzinie.

„Pragnę wyrazić moje zadowolenie z dzieła, które jako świeccy kontynuujecie w miłości do prawdy, idąc śladami czcigodnego Jérôme’a Lejeune’a” – mówił Papież. Zachęcił do dalszego zaangażowania w dążeniu do dobra wspólnego. „Dobro wspólne nie wyklucza nikogo z tych, którzy zostali stworzeni na obraz i podobieństwo Boga” – wskazał Papież, przypominając ważną zasadę nauki społecznej Kościoła o godności człowieka.

Na zakończenie Papież powierzył zebranych i ich dzieła wstawiennictwu Matki Bożej i udzielił apostolskiego błogosławieństwa, które rozszerzył „na wszystkich członków Fundacji, ich rodziny oraz ‘drogich podopiecznych’ Jérôme’a Lejeune’a”.

Fundacja Jérôme’a Lejeune’a należy do Europejskiej Federacji ONE OF US.

Artur Hanula / vaticannews.va
2026-06-22 0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Aktualności

Ulicami Gdańska przeszedł XIV Marsz dla Życia i Rodziny 

by Przemysław Radzyński 2026-06-21
written by Przemysław Radzyński
Pomimo fali upałów i zapowiadanej burzy gdański Marsz dla Życia i Rodziny zgromadził wyjątkowo duży tłum uczestników. Atmosfera była pełna radości ze wspólnego spotkania i możliwości dania świadectwa za życiem. Przyszli nie tylko liderzy, ale także wielopokoleniowe rodziny. Nad wielobarwnym tłumem powiewały biało czerwone baloniki. 

Rozpoczęcie marszu poprzedziła pięciogodzinna Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bazylice Mariackiej. Uczestnicy zbierali się przy Kaplicy Królewskiej w centrum Starego Miasta. O godz. 15:00 zebrani odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po czym przemówił abp Tadeusz Wojda metropolita gdański. W prostych słowach powitał zebranych, wyrażając radość z tego wspólnego świadectwa wiary i ochrony życia. Następnie szedł w pierwszym rzędzie, niosąc razem z młodymi duży baner otwierający marsz. 

Organizatorzy marszu podkreślali, że jest on wyrazem troski o przyszłe pokolenia, świadectwem przywiązania do wartości rodzinnych oraz manifestacją szacunku dla każdego życia, a jego siłą jest obecność zwykłych rodzin – rodziców, dzieci, dziadków – ludzi, którzy chcą pokazać, że troska o życie i relacje nie jest sprawą prywatną, ale ważnym elementem życia społecznego. Przypomniano, że marsz nie jest protestem, wydarzeniem przeciwko komuś lub czemuś, ale wspólnym świętem obecności, relacji i życia. Hasłem V edycji Festiwalu są trzy słowa zaczerpnięte z Listu do Kolosan (3,15): pokój, jedność, wdzięczność.

W marszu wzięła udział Ikona Matki Bożej Częstochowskiej wędrująca przez świat “Od Oceanu do Oceanu” w obronie cywilizacji życia i miłości, która przejechała już 220 tys. km przez 32 kraje na pięciu kontynentach. Była Ona prowadzona w uroczystej asyście przedstawicieli Gdańskiej Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba. 

Marsz przeszedł ulicami Grobla, Szeroką, Targiem Drzewnym, Wałami Jagiellońskimi, Podwalem Grodzkim, następnie przez Błędnik i ul. 3 Maja na Plac Zebrań Ludowych, gdzie zorganizowano V Festiwal dla Życia. 

Burza cierpliwie poczekała, a deszcz zaczął padać dopiero po dojściu na teren Placu Zebrań Ludowych, co z konieczności spowodowało przerwę w Festiwalu dla Życia. Powoli jednak wszystko ruszyło zgodnie z planem. Kontynuowano wcześniej zapowiedziane koncerty i występy artystyczne (zespół D.O.M., Koinonia Jan Chrzciciel, Wieczór Polskiego Uwielbienia, TGD) , rozmowy i panele oraz spotkania z influencerami w ramach Strefy Inspiracji, wspólne modlitwy, gry terenowe, atrakcje dla najmłodszych, a także spotkanie wspólnot i organizacji.

W Marszu wzięli udział także goście reprezentujący władze Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia z prezesem Jakubem Bałtroszewiczem, który podczas spotkań z liderami pro-life pomorskich organizacji podkreślił, że największa siła jest w jedności i pozytywnym działaniu. 

Za: hli.org.pl
2026-06-21 0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Aktualności

Przedstawiciele władz Federacji Życia odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie oraz dom samotnej matki

by Przemysław Radzyński 2026-06-20
written by Przemysław Radzyński
Matemblewo to szczególne sanktuarium, gdzie Matka Boża ukazała się z podwiniętymi rękawami, jako położna, co przypomina piękna figura, która jednak nie znajduje się w kościele, ale w kapliczce na szczycie matemblewskiego wzgórza. 

Mieści się ono w parku Trójmiejskim – pasie wzgórz polodowcowych pokrytych bukowym lasem. W tym miejscu koncentruje się działalność duszpasterska archidiecezji gdańskiej na rzecz rodziny i życia.

Przy sanktuarium wybudowano kościół oraz dom samotnej matki. Znajduje się tutaj Okno Życia, gdzie zdesperowane matki mogą pozostawić dziecko, któremu nie są w stanie zapewnić opieki, ofiarowując mu życie. Opiekę nad tym miejscem sprawują siostry duchaczki. W domu samotnej matki przebywają kobiety w ciąży w najtrudniejszych sytuacjach życiowych. Tutaj znajdują pomoc, pocieszenie, miejsce do życia i opiekę.

Przełożona s. Samuela opowiedziała o historii powstania sanktuarium oraz przedstawiła pracę sióstr w tym szczególnym miejscu.

Siostry serdecznie przywitały gości, opowiedziały o swojej pracy, ugościły i pokazały dom, w którym mieszkają matki w ciąży i z małymi dziećmi do roku po ich urodzeniu. Brakuje miejsc, planowana jest więc rozbudowa domu, ale nie jest to łatwe zadanie.

Na zakończenie wizyty ks. proboszcz kanonik Andrzej Pradela wręczył gościom statuetki Matemblewskiej Matki Bożej.

Za: hli.org.pl
2026-06-20 0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Aktualności

Spotkanie liderów Human Life International oraz Pomorskiego Porozumienia Pro-Life z przedstawicielami władz Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia 

by Przemysław Radzyński 2026-06-20
written by Przemysław Radzyński
W przeddzień wielkiego Marszu dla Życia i Rodziny w Gdańsku (20 czerwca br.) do biura Human Life International (HLI) zawitali specjalni goście reprezentujący władze Polskiej Federacji Ruchów Oborny Życia (PFROŻ) z prezesem Jakubem Bałtroszewiczem na czele.

W Polsce międzynarodowy ruch HLI reprezentuje Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – HLI Polska., który należy również do PFROŻ.

Podczas spotkania omówiono najważniejsze działania tej organizacji zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. Przedstawiono działania HLI Polska w zakresie pomocy bezpośredniej dla kobiet brzemiennych w najtrudniejszych sytuacjach życiowych, działalność edukacji pro-life, obecność w różnych mediach społecznościowych (do 8 mln. wejść miesięcznie), współpracę z organizacjami z innych krajów oraz przygotowywanie ekspertyz, analiz i bieżących informacji, umieszczanych na 6 stronach internetowych w 6 językach. Przedstawiono też program peregrynacji Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” w obronie cywilizacji życia i rodziny, który od 2012 roku prowadzi HLI Polska. Ikona przejechała już 220 tys. km przez 32 kraje na 5. kontynentach.

Po południu w biurze HLI odbyło się spotkanie władz PFROŻ z lokalnymi liderami Pomorskiego Porozumienia Pro-Life. Przewodniczył ks. bp Wiesław Szlachetka, a prowadził sen. Antoni Szymański. Prezes Federacji gorąco zachęcał do przystąpienia do PFROŻ, podkreślając znaczenie i większą siłę oddziaływania w jedności. Omówiono także bieżące zagrożenia na polu międzynarodowym, a następnie zebrani dzielili się swoimi osiągnięciami i planami.

Na zakończenie wszyscy umówili się kolejnego dnia na Marszu Życia i Rodziny w centrum Gdańska.

Za: hli.org.pl
2026-06-20 0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Aktualności

25 czerwca kolejna Adoracja Wynagradzająca za grzechy przeciwko życiu

by Przemysław Radzyński 2026-06-19
written by Przemysław Radzyński
Tematem tego miesiąca jest wynagradzanie za uzależnienia behawioralne, które mają duży wpływ zachowanie młodych ludzi.

Autor katechezy, Teresa Król, pedagog i metodolog przedstawia niektóre z nich:

  • zaburzenia odżywiania,
  • nadużywanie  technologii cyfrowych,
  • kompulsywne zakupy,
  • hazard,
  • pracoholizm,
  • uzależnienia seksualne,
  • także inne zaburzenia, np. autoagresja, zbieractwo, kleptomania a nawet i bigoreksja, czyli uzależnienie od ćwiczeń fizycznych.

– Nałogi te mogą być tak samo destrukcyjne jak nałogi chemiczne. Wykonywanie ich ma ścisły związek z produkcją tzw. hormonu szczęścia, czyli dopaminy, która ożywia stan emocjonalny. Wytwarza się wtedy mechanizm euforii i efekt nagrody. Gdy tego brakuje, wówczas często młody człowiek popada w przygnębienie i doświadcza poczucia braku własnej wartości – dodaje (cały tekst dostępny tutaj: IV ROK. Uzależnienia behawioralne – Wynagradzaj.pl).

Adoracja Wynagradzająca odbywa się w czwartym roku Wielkiej Nowenny Wynagradzającej za grzechy przeciwko życiu. Jest to czas modlitwy przebłagalnej przed 500 rocznicą powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe. Każdy rok poświęcony jest ekspiacji za inne rodzaje grzechów. Obecny zwraca uwagę na te, które popełniają młodzi ludzie wchodzący w dorosłość. 

– Świat się zmienia, więc młodzież narażona jest na więcej zagrożeń. Warto zwrócić uwagę, że autorzy tegorocznych katechez zgodnie dostrzegają, że największym powodem cierpienia jest brak miłości w domu rodzinnym oraz niepoświęcanie uwagi dziecku. Jest to główna przyczyna podejmowania niebezpiecznych zachowań przez młodych – mówi Anna Dudziak, koordynator akcji. Na stronie internetowej można znaleźć więcej tekstów dotyczących tej problematyki. Ich autorami są min. Jacek Pulikowski, ks. dr Marek Dziewiecki, czy Agnieszka Marianowicz-Szczygieł. Ponadto znajdują się tam informacje jak przyłączyć się do Nowenny Wynagradzającej.

Istnieje również możliwość wpisania swoich intencji do Księgi Nowenny, gdzie można powierzyć swoje prośby lub osoby, które potrzebują modlitwy. Co miesiąc ofiarowywane są w wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa w Krakowie-Płaszowie, gdzie odbywa się całodzienna Adoracja Wynagradzająca za grzechy przeciwko życiu.

Aby włączyć się do akcji organizatorzy zapraszają do podjęcia Adoracji Wynagradzającej w dowolnym kościele w miejscu zamieszkania. Polega ona na poświęceniu 15 minut adoracji Najświętszego Sakramentu w całkowitym milczeniu. Chore osoby mogą modlić się w domu, duchowo łącząc się z Jezusem Eucharystycznym. Wszystkim uczestnikom modlitwy, swoje błogosławieństwo przesyła abp Marek Jędraszewski.

Szczegóły znajdują się na stronie wynagradzaj.pl.

2026-06-19 0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Aktualności

XIV Marsz dla Życia i Rodziny oraz V Festiwal dla Życia – 21 czerwca w Gdańsku

by Przemysław Radzyński 2026-06-15
written by Przemysław Radzyński
21 czerwca odbędzie się XIV Marsz dla Życia i Rodziny oraz V Festiwal dla Życia. Gdańsk ponownie stanie się miejscem spotkania tysięcy osób, które chcą wspólnie świętować wartość i godność życia od poczęcia do naturalnej śmierci, rodzinę i wartości budujące społeczeństwo. 

Tegoroczny Festuwal odbywa się pod hasłem „I bądźcie wdzięczni”, zaczerpniętym z Listu do Kolosan. Organizatorzy podkreślają, że właśnie wdzięczność, pokój i jedność są dziś szczególnie potrzebne w przestrzeni publicznej.

– Chcemy stworzyć miejsce spotkania dla wszystkich, którzy wierzą, że warto budować kulturę życia, relacje oparte na szacunku i przestrzeń dialogu. Festiwal jest przede wszystkim świętem ludzi: rodzin, wspólnot, młodych i starszych, którzy chcą być razem – podkreślają.

Marsz dla Życia przejdzie ulicami Gdańska

Fsiwal dla Życia rozpocznie się o godz. 15.00 przy Kaplicy Królewskiej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku wspólną Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie uczestnicy wyruszą w XIV Marszu dla Życia i Rodziny, który przejdzie ulicami miasta na Plac Zebrań Ludowych (ok. 16:15)

Od lat Marsz jest pokojową i radosną manifestacją przywiązania do wartości życia i rodziny. Biorą w nim udział całe rodziny, wspólnoty, osoby starsze i młodzież.

Muzyka, rozmowy i spotkania

Po zakończeniu Marszu uczestnicy przeniosą się na Plac Zebrań Ludowych, gdzie rozpocznie się Festiwal dla Życia.

Na scenie pojawią się artyści znani z nurtu muzyki chrześcijańskiej i uwielbieniowej. W programie znalazł się m.in. Wieczór Polskiego Uwielbienia z udziałem Mate.O, Michała Króla, Szymona Czyżewskiego, Kasi Czauderny i Anny Madej. Gwiazdą wieczoru będzie zespół TGD, od ponad czterech dekad obecny na polskiej scenie muzycznej.

Nie zabraknie także modlitwy prowadzonej przez wspólnotę Koinonia Jan Chrzciciel oraz występu zespołu festiwalowego D.O.M.

Strefa Inspiracji

Jednym z ważnych punktów programu będzie Strefa Inspiracji – przestrzeń rozmów o tematach bliskich codziennemu życiu.

Goście paneli poruszą kwestie relacji międzypokoleniowych, wdzięczności za własne powołanie oraz znaczenia uwielbienia w życiu chrześcijanina. Wśród uczestników rozmów znajdą się m.in. Tomek Zieliński, Monika Wierzbicka, Piotr Nazaruk, Monika Wojciechowska, ks. Robert Hetzyg oraz Olga i Michał Kubiak. Spotkania poprowadzi ks. Mateusz Tarczyński.

Wydarzenie otwarte dla wszystkich

Festiwal dla Życia pozostaje wydarzeniem otwartym i bezpłatnym. Organizatorzy przygotowali także strefy rodzinne, atrakcje dla dzieci oraz przestrzeń prezentacji wspólnot i organizacji zaangażowanych w działalność społeczną i ewangelizacyjną.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej: www.festiwaldlażycia.pl

Plakat FdZ 2026 FN

PROGRAM

15:00 – rozpoczęcie XIV Marszu dla Życia i Rodziny (Kaplica Królewska)

  • Koronka do Bożego Miłosierdzia
  • przemarsz ulicami Gdańska

od 16:15 – Festiwal dla Życia (Plac Zebrań Ludowych)

  • koncerty
  • modlitwa i uwielbienie
  • panele dyskusyjne (Strefa Inspiracji)
  • animacje i strefy rodzinne

ARTYŚCI I WYDARZENIA

  • D.O.M.
  • Koinonia Jan Chrzciciel
  • Wieczór Polskiego Uwielbienia: Mate.O, Michał Król, Szymon Czyżewski, Kasia Czauderna, Anna Madej
  • TGD (Trzecia Godzina Dnia)

Wstęp wolny – udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Czy w świecie pełnym napięć, sporów i pośpiechu jest jeszcze miejsce na wspólne świętowanie życia, wdzięczność i bycie razem? Organizatorzy V Festiwalu dla Życia i XIV Marszu dla Życia i Rodziny nie mają wątpliwości – właśnie w tych czasach jest ono potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. 

2026-06-15 0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Aktualności

Federacja Życia pyta ministra sprawiedliwości czy prokuratura podjęła działania w sprawie aborcji selektywnej na jednym z bliźniąt

by Przemysław Radzyński 2026-06-02
written by Przemysław Radzyński
Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia Jakub Bałtroszewicz w imieniu organizacji członkowskich pyta ministra sprawiedliwości Waldemara Żurka, czy podległa mu prokuratura „podjęła czynności w sprawie zaistnienia podejrzenia popełnienia przestępstwa, którego ofiarą mogło paść nienarodzone dziecko”.

Pismo skierowane przez prezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia Jakuba Bałtroszewicza do ministra sprawiedliwości Waldemara Żurka dotyczy pomocy Aborcyjnego Dream Teamu w dokonaniu tzw. „selektywnej aborcji ciąży bliźniaczej”. Ponieważ zdarzenie było szeroko opisywane w mediach, dlatego jako wiedza publiczna, powinno być przyczynkiem do podjęcia natychmiastowego działania przez prokuraturę z urzędu. Prezes Federacji Życia w imieniu organizacji członkowskich pyta ministra, czy podległa mu prokuratura „podjęła czynności w sprawie zaistnienia podejrzenia popełnienia przestępstwa, którego ofiarą mogło paść nienarodzone dziecko”.

W dokumencie zauważono, że z okoliczności sprawy wynika, iż osoby, które mogły działać jako sprawcy są w sposób prosty do zidentyfikowania – sami bowiem przyznali się publicznie do wzięcia udziału w inkryminowanych zdarzeniach. „Istnieje przypuszczenie, że wzmiankowany czyn, jeżeli faktycznie zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo, mógł zostać popełniony przynajmniej w formie zjawiskowej pomocnictwa, a być może również podżegania” – zwrócono uwagę. Oceniono także, że koniecznie należy zweryfikować czy w przypadku, gdy opisywane zdarzenia zostaną zakwalifikowane jako przestępstwo, w zakresie opisywanych w mediach czynów „nie będziemy mieli do czynienia z działaniem zorganizowanej grupy o charakterze przestępczym w rozumieniu art. 258 Kodeksu karnego, albowiem zachowania opisane w mediach w odniesieniu do tego jednego przypadku, mogą mieć charakter powtarzalny”.


Pismo do ministra sprawiedliwości w formacie PDF


2026-06-02 0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Aktualności

15 lat budowania miejsca, które przywraca nadzieję

by Przemysław Radzyński 2026-05-29
written by Przemysław Radzyński
Fundacja Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II ze Świętochłowic świętuje jubileusz i buduje Dom, który stawia na nogi.

W piątek 23 maja 2026 roku w domu parafialnym parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Świętochłowicach odbyła się Jubileuszowa Gala z okazji 15-lecia Fundacji Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II. Przy wspólnym stole spotkali się darczyńcy, wolontariusze, partnerzy, przedstawiciele samorządu i instytucji publicznych oraz co najważniejsze – ludzie, którym fundacja przez lata pomagała stanąć na nogi. To był wieczór wdzięczności, ale też moment, w którym fundacja spojrzała w przyszłość. – Ten jubileusz to nie tylko święto naszej Fundacji, ale przede wszystkim święto ludzi dobrej woli, którzy przez 15 lat byli z nami i pomagali nam nieść dobro tam, gdzie było ono najbardziej potrzebne – mówi Eugeniusz Fick, Prezes Zarządu Fundacji Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II.

Fundacja, która wyrosła z miłości do rodziny

Fundację Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II do życia powołało małżeństwo Eugeniusz i Dorota Fick, rodzice sześciorga dorosłych dzieci, którzy swoje życie poświęcili pomocy potrzebującym. Od 2011 roku organizacja niezmiennie realizuje misję: zmienić trudne dzisiaj podopiecznych w lepsze jutro.

Fundacja działa w Świętochłowicach – mieście, które od lat mierzy się z wieloma wyzwaniami społecznymi i gospodarczymi. Właśnie dlatego obecność organizacji, która codziennie otwiera drzwi dla rodzin w kryzysie, seniorów, dzieci i osób z niepełnosprawnościami, ma tu szczególne znaczenie.

Przez 15 lat fundacja nie tylko świadczyła pomoc, ale budowała wspólnotę. Dziś jej siedziba przy ul. Biskupa Teodora Kubiny 5 w Świętochłowicach jest prawdziwym centrum życia lokalnego.

Miejsce, które powstawało krok po kroku

Jednym z najważniejszych osiągnięć minionego 15-lecia było stworzenie nowoczesnej, wielofunkcyjnej siedziby – otwartej dla każdego, kto potrzebuje wsparcia, aktywności lub po prostu dobrego miejsca do bycia razem.

W obiekcie działają specjalistyczne pracownie:

  • rękodzieła
  • ceramiki
  • szkła artystycznego
  • fotografii
  • filmowania i nowych mediów

Fundacja stworzyła również nowoczesną salę konferencyjno-warsztatową, w której prowadzone są zajęcia z nowych technologii, obsługi komputerów, smartfonów i kompetencji cyfrowych. To szczególnie ważna przestrzeń dla seniorów i osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym – bo w dzisiejszym świecie dostęp do technologii to dostęp do uczestnictwa w życiu społecznym.

A jeszcze niedawno w miejscu, gdzie dziś kwitnie ogród społeczny o powierzchni blisko 100 metrów kwadratowych leżało zaniedbane gruzowisko. Ogród stał się symbolem tego, co fundacja robi od lat: przywraca życie miejscom i ludziom, którzy go potrzebują. Odbywają się tam warsztaty, spotkania integracyjne, zajęcia sportowe i plenerowe.

Seniorzy, dzieci, osoby z niepełnosprawnościami – dla wszystkich jest miejsce

Klub Seniora skupia kilkadziesiąt osób regularnie uczestniczących w warsztatach, spotkaniach i zajęciach aktywizujących. Dla wielu z nich fundacja jest codziennym azylem przed samotnością i miejscem, gdzie mogą tworzyć, rozmawiać i czuć się potrzebni.

Świetlica środowiskowa obejmuje opieką od 15 do 30 dzieci. To bezpieczna, twórcza przestrzeń szczególnie ważna dla najmłodszych wymagających dodatkowego wsparcia wychowawczego i społecznego.

Jednym z kluczowych obszarów działalności fundacji pozostaje pomoc osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom. Dzięki programom finansowanym, m.in. ze środków PFRON, fundacja prowadzi opiekę wytchnieniową, asystenturę osobistą oraz działania aktywizujące i rehabilitacyjne. W ciągu ostatnich dwóch lat pomocą objęto blisko 100 osób z terenu całego województwa.

“Wodór, który stawia na nogi” – najnowszy projekt

Jedną z najnowszych inicjatyw fundacji jest Studio Aktywnego Wodoru. Miejsce, w którym jeszcze niedawno działał niewielki „Bar u Heli”, zostało całkowicie przekształcone w nowoczesną przestrzeń prozdrowotną. Studio funkcjonuje pod hasłem „Wodór, który stawia na nogi” i oferuje inhalacje wodorem połączone z relaksem i masażem na profesjonalnych fotelach masujących.

To kolejny krok fundacji w kierunku holistycznego wsparcia mieszkańców – łączącego pomoc społeczną z dbałością o zdrowie, regenerację i jakość życia.

„Dom, który stawia na nogi” – serce misji fundacji

Wszystkie działania fundacji skupiają się wokół projektu, który stał się symbolem jej istnienia: „Dom, który stawia na nogi”. To nie tylko budynek – to idea.

Fundacja planuje remont kamienicy, by stworzyć centrum, w którym znajdą się między innymi mieszkania opieki wytchnieniowej, lokale dla kobiet w ciąży i matek z dziećmi uciekających przed przemocą, mieszkania chronione dla młodzieży opuszczającej domy dziecka, a także kawiarnia prowadzona przez osoby z niepełnosprawnościami i świetlica środowiskowa.

Fundacja oczekuje obecnie na wyniki projektu unijnego złożonego we wrześniu. W najbliższych planach jest też budowa zacieniającej pergoli ogrodowej, utworzenie pracowni metaloplastyki oraz zakup elektrycznego busa do transportu uczestników działań, na który wniosek złożono już do PFRON. – Nie budujemy tylko murów i infrastruktury. Budujemy miejsce, które ma przywracać ludziom siłę, godność i wiarę w to, że można stanąć na nogi – podkreśla prezes Eugeniusz Fick.

Jubileuszowa Gala – wieczór wdzięczności

23 maja 2026 roku Jubileuszowa Gala rozpoczęła się uroczystą Mszą świętą o godzinie 18:00. Mottem całego spotkania stały się słowa patrona fundacji, św. Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Podczas uroczystości fundacja podziękowała darczyńcom, pracownikom, wolontariuszom, partnerom i instytucjom, które przez 15 lat współtworzyły jej misję. Galę uświetnił występ zespołu „Albo i Nie”, który dwa lata temu skomponował piosenkę dedykowaną projektowi „Dom, który stawia na nogi”. Zespół od lat towarzyszy fundacji przy Jarmarkach Charytatywnych „Familokowe Love” – plenerowych wydarzeniach organizowanych na dziedzińcu fundacji.

Jubileusz był nie tylko chwilą refleksji nad minionym piętnastoleciem, ale też publicznym zobowiązaniem do dalszej pracy – na rzecz rodzin, dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnościami i wszystkich, którzy potrzebują kogoś, kto nie odwróci wzroku.

O FUNDACJI

Fundacja Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II od 2011 roku niesie pomoc rodzinom w kryzysie, seniorom, dzieciom i osobom z niepełnosprawnościami. Działa w Świętochłowicach na Górnym Śląsku, prowadząc świetlicę środowiskową, pracownie artystyczne, Klub Seniora, Studio Aktywnego Wodoru oraz rozwijając projekt „Dom, który stawia na nogi”. Jest członkiem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Z okazji jubileuszu Fundację w Świętochłowicach w minionym tygodniu odwiedził prezes PFROŻ Jakub Bałtroszewicz wraz z przewodniczącym Komisji Rewizyjnej PFROŻ mec. Arturem Gontarczykiem. Władze Federacji Życia z uznaniem przyglądały się działaniom w świetlicy, warsztatach rękodzieła i muzycznych a także przychodni leczenia aktywnym wodorem. Przy okazji wizyty na Śląsku prezes Bałtroszewicz spotkał się także z duszpasterzem rodzin archidiecezji katowickiej ks. dr. Kazimierzem Musiołem, zapraszając organizacje pro-life i prorodzinne z terenu diecezji do dołączenia do Federacji Życia.

Więcej informacji o bieżącej działalności Fundacja Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II na: www.fundacjarodzin.pl

2026-05-29 0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Aktualności

Dzwon „Głos Nienarodzonych” budzi sumienia

by Przemysław Radzyński 2026-05-29
written by Przemysław Radzyński
– Nie ma dzisiaj kraju wolnego od aborcji. Tym bardziej potrzeba pobudzić sumienia na całym świecie, aby poszczególne państwa walczyły o życie swoich nienarodzonych obywateli – mówi Bogdan Romaniuk z Fundacji Życiu TAK im. Niepokalanego Poczęcia NMP, która jest pomysłodawcą dzwonu „Głos Nienarodzonych”, jaki rozbrzmiewa na wydarzeniach pro-life w Polsce, a jego kopie znajdują się już w kilku miejscach na świecie.

Gdzie szukać początku idei dzwonu w obronie poczętych dzieci?

To był moment, kiedy przeczytałem, że 42 miliony dzieci mordowanych jest co roku na świecie w wyniku aborcji. Wtedy zrodziło się we mnie pytanie: co ja jako Bogdan Romaniuk, mogę z tym zrobić. Miałem przekonanie, że muszę zrobić coś, co zwróci na ten problem uwagę.

Współpracowałem wcześniej z pracownią ludwisarską Jana Felczyńskiego, bo w 2018 roku byłem inicjatorem odlania „Dzwonu Niepodległości” na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta wcześniejsza historia podsunęła mi pomysł, by właśnie w ten sposób zwrócić uwagę Polsce, ale i poza granicami naszego kraju, że na całym świecie dochodzi do mordowanie na wielką skalę dzieci poczętych.

Skąd nazwa „Głos Nienarodzonych”?

Kiedy w firmie Felczyński rozmawiałem na temat dzwonu na 100-lecie niepodległości, zobaczyłem u nich folder o innym wyjątkowym dzwonie, który wykonali do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade w Brazylii. Ten największy na świecie kołysany dzwon, ważący 55 ton, nazywa się „Vox Patris” – „Głos Ojca”. To była bezpośrednia inspiracja, by ten dzwon wyrażał głos tych, którym się próbuje go odebrać.

To imię „Głos Nienarodzonych” zdobi jedną z płaszczyzn dzwonu. Co znajduje się na trzech pozostałych?

Jest dziecko z obrazu USG, którego strzegą dwaj cherubini a pod nimi cytat z Księgi Jeremiasza: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię i poświęciłem”. Na trzeciej płaszczyźnie są dwie kamienne tablice nawiązujące do dziesięciu przykazań. Na jednej jest piąte przykazanie: „Nie będziesz zabijał”, a na drugiej – słowa Chrystusa: „Nie sądźcie, że przyszedłem zmienić prawo”, czym podkreślamy, że to przykazanie jest ciągle aktualne. Kolejny element zdobienia dzwonu to słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Każde dziecko poczęte jest pod sercem matki”.

Symboliczne jest też spięcie całego dzwonu – dwa kody DNA rodziców – u góry łańcuch DNA ojca, u dołu – matki.

Papież Franciszek poświęcił „Głos Nienarodzonych” we wrześniu 2020 roku – na jednej z pierwszych audiencji po półrocznym lockdownie. To wydaje się paradoksalne, że pandemia COVID-19, która pochłonęła 6-7 milionów ludzi zatrzymała świat, a nie reaguje on szczególnie na dramat 42 milionów zabijanych dzieci.

Wtedy to było 42 miliony. Dziś statystyki mówią nawet o 73 milionach aborcji w skali roku. Świat musi coś z tym zrobić! Niepokój, którego teraz doświadczamy wynika w dużej mierze z tego, że świat nie dba o życie dzieci poczętych. Dopóki świat nie będzie bronił życia najbardziej bezbronnych, dopóty na świecie będą wojny, w których też giną ludzie.

„Głos Nienarodzonych” rozbrzmiewa nie tylko w Polsce, ale właściwie w różnych krańcach świata.

W tej chwili mamy pięć dzwonów – w Polsce, Ukrainie, Kazachstanie, Ekwadorze i Zambii. Trwają rozmowy z sanktuariami w Rio de Janeiro w Brazylii i Guadalupe w Meksyku, aby także tam trafił „Głos Nienarodzonych”. Mam wielką nadzieję, że dzwon zostanie też odlany dla Stanów Zjednoczonych, aby mógł towarzyszyć największemu Marszowi dla Życia, jaki co roku odbywa się w Waszyngtonie.

Okazją do tego, żeby na całym świecie usłyszano o „Głosie Nienarodzonych” jest moment, kiedy papież błogosławi dzwon. Ojciec święty Franciszek poświęcił wszystkie pięć dzwonów, które są aktualnie na świecie. Dokonując też pierwszego uderzenia w polski „Głos Nienarodzonych” papież wypowiedział znamienne słowa: „Niech ten dzwon budzi sumienia stanowiących prawo i ludzi dobrej woli”. Nie ma dzisiaj kraju wolnego od aborcji. Tym bardziej potrzeba pobudzić sumienia na całym świecie, aby poszczególne państwa walczyły o życie swoich nienarodzonych obywateli.

Mówimy o tym pobudzaniu sumień… to tylko teoria czy są świadectwa o rzeczywistym poruszeniu czyjegoś sumienia?

Mamy świadectwo ze Lwowa, gdzie w parafii św. Jana Pawła II jest „Głos Nienarodzonych”. Matka z trójką dzieci i w zaawansowanej ciąży uciekała przed wojną. Planowała dokonać aborcji. Gdy tamtejszy proboszcz pokazał jej dzwon, dotknęła go i postanowiła urodzić dziecko. Ta historia pokazuje, że idea naszego dzwonu ma sens, bo przynajmniej jedno ludzkie życie zostało ocalone.

To też pokazuje, że uderzanie w dzwon to nie jest zabawa…

Nie, absolutnie nie. Ja często obserwuję, jak wielkie emocje towarzyszą tym, którzy podchodzą do dzwonu, aby go dotknąć. Nierzadko to są łzy…

Dzwon w Polsce ma swoje miejsce stacjonowania?

Na co dzień „Głos Nienarodzonych” usytuowany jest w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Stąd wyrusza w Polskę – najczęściej na Marsze dla Życia albo do parafii, które organizują jakieś wydarzenia pro-life. Dzwon waży tonę, więc przewożony jest specjalnym samochodem z dźwigiem. W czasie takiego wydarzenia pro-life ludzie mają możliwość uderzenia w ten dzwon, aby serce dzwonu zharmonizowało się z sercem człowieka w sprawie obrony życia.

Ostatnio „Głos Nienarodzonych” był na Jasnej Górze na pielgrzymce osób, które podejmują Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Trzeba było stać w ponad godzinnej kolejce, żeby w niego uderzyć. Na niektórych wydarzeniach do dzwonu ustawiają się kilkutysięczne kolejki.

„Głos Nienarodzonych” jest swoistym orężem dla wszystkich organizacji pro-life w Polsce. Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na zaproszenia, aby dzwon wzmacniał przekaz walki o życie nienarodzone w różnych miejscach w Polsce.

Rozmawiał Przemysław Radzyński
Fot. Archiwum Fundacji Życiu TAK

2026-05-29 0 comment
0 FacebookTwitterPinterestEmail
Newer Posts
Older Posts

Aktualności

  • Abp Tadeusz Wojda SAC do Federacji Życia: Bądźcie razem!

    2026-06-26
  • Leon XIV: Medycyna ma służyć życiu, a nie śmierci

    2026-06-22
  • Ulicami Gdańska przeszedł XIV Marsz dla Życia i Rodziny 

    2026-06-21
  • Przedstawiciele władz Federacji Życia odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie oraz dom samotnej matki

    2026-06-20
  • Spotkanie liderów Human Life International oraz Pomorskiego Porozumienia Pro-Life z przedstawicielami władz Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia 

    2026-06-20

Udostępnij

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Email

Kategorie

  • Aktualności (298)
  • Bez kategorii (8)
  • Członkowie (47)
  • Materiały (9)
  • Organizacje (8)
  • Facebook
  • Twitter

© 2024 - Wszystkie prawa zastrzeżone

federacjazycia.pl – Polska Federacja Ruchów Obrony Życia
  • Home
  • Aktualności
    • Materiały
  • Nasza misja
    • Dołącz do nas!
  • Federacja
    • Nasza misja
    • Dołącz do nas!
    • Członkowie
    • Oświadczenia
    • Nasze banery
  • Kontakt
    • Nasze banery