Abp Tadeusz Wojda SAC do Federacji Życia: Bądźcie razem!

by Przemysław Radzyński
– Bądźcie razem! Bo w tym, że jesteśmy razem, jest siła. Rozczłonkowani zostaniecie wymieceni. Oni mówią, że próbują być razem. Trzeba ich wspierać – apelował abp Tadeusz Wojda SAC, który pozdrowił organizacje członkowskie zrzeszone w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w czasie XIV Marszu dla Życia i Rodziny oraz V Festiwalu dla Życia w Gdańsku. Prezes PFROŻ podziękował metropolicie gdańskiemu za te słowa. – Jako organizacja skupiająca liczne środowiska pro-life chcemy nadal szukać jedności, wzmacniać współpracę i budować przestrzeń spotkania dla wszystkich, którym bliska jest cywilizacja życia – podkreślił Jakub Bałtroszewicz.

Hasłem XIV Marszu dla Życia i Rodziny oraz V Festiwalu dla Życia, które 21 czerwca odbyły się w Gdańsku, były zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Kolosan słowa: „Bądźcie wdzięczni”. Do tego przesłania nawiązał abp Tadeusz Wojda, witając uczestników po dotarciu marszu na Plac Zebrań Ludowych. – W naszych sercach jest bardzo dużo wdzięczności. Jeżeli się uśmiechamy i doświadczamy tyle radości dzięki osobom, które idą obok nas, rodzi się w nas wdzięczność – mówił metropolita gdański.

Abp Wojda zwrócił uwagę, że obecność tak wielu rodzin była publicznym znakiem przywiązania do wartości, które uczestnicy chcieli wyrazić podczas przejścia ulicami miasta. – Serce raduje się, że możemy wspólnie dawać tak piękne świadectwo, idąc ulicami naszego miasta. Pokazujemy, że zależy nam na życiu i na rodzinie, ponieważ są to wartości fundamentalne – podkreślił.

Metropolita gdański przypomniał również, że życie człowieka powinno być chronione na każdym jego etapie. – Życie jest największym dobrem. Życie od samego początku aż do naturalnej śmierci jest darem Bożym. Nikt, w żadnym przypadku, nie ma prawa w nie ingerować – powiedział. Wskazał także na rodzinę jako pierwsze i najważniejsze miejsce rozwoju człowieka. – Rodzina jest miejscem, w którym życie się rodzi, dojrzewa, staje się w pełni wartościowe. Życie i rodzina są fundamentalnymi wartościami dla nas wszystkich – zaznaczył. Abp Wojda dziękował obecnym za udział w wydarzeniu, nazywając ich obecność świadectwem wiary w wartość życia i rodziny. – Jeszcze raz bardzo wam dziękuję za obecność. Jest ona świadectwem tego, że wierzycie w te wartości i chcecie ich bronić – powiedział.

Abp Tadeusz Wojda pozdrowił także członków organizacji zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, która w dniu marszu obchodziła 34. rocznicę zjazdu założycielskiego. Metropolita gdański zauważył, że ruchów pro-life jest w Polsce jest bardzo dużo. – Co i rusz spotykam ich czy to w Gdańsku, czy w Warszawie i zawsze mówię: Bądźcie razem! Bo w tym, że jesteśmy razem, jest siła. Rozczłonkowani zostaniecie wymieceni. Oni mówią, że próbują być razem. Trzeba ich wspierać – apelował abp Wojda.

Uczestniczący w wydarzeniach w Gdańsku prezes Federacji Życia Jakub Bałtroszewicz był nimi bardzo zbudowany. – Z wielkim uznaniem patrzyłem na Marsz dla Życia, który zgromadził tak wiele osób, a zarazem zachował spokojny, rodzinny i jednoczący charakter. To niezwykle cenne, że udało się stworzyć wydarzenie wolne od politycznej polaryzacji, a jednocześnie tak wyraźnie opowiadające się po stronie życia. Jestem przekonany, że właśnie taki sposób budowania kultury życia jest dziś szczególnie potrzebny – stwierdził. – Bardzo się cieszę, że środowiska związane z Federacją Życia mogły wyraźnie zaznaczyć swoją obecność podczas marszu. Byliśmy obecni m.in. poprzez Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”, z którą peregrynują po świecie Państwo Kowalewscy z Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia Human Life International. Niosła ją w czasie marszu kolejna organizacja należąca do Federacji – Rycerze Kolumba. Był to dla mnie piękny znak jedności środowisk zaangażowanych w obronę życia – zaznaczył prezes Bałtroszewicz.

Podziękował abp. Tadeuszowi Wojdzie za słowa skierowane do członków Federacji Życia i określił je jako zobowiązanie. –Jako organizacja skupiająca liczne środowiska pro-life chcemy nadal szukać jedności, wzmacniać współpracę i budować przestrzeń spotkania dla wszystkich, którym bliska jest cywilizacja życia – podkreślił.

Przypomniał, że dzień przed marszem odbyło się cenne spotkanie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia z przedstawicielami środowisk gdańskich w ramach tzw. Gdańskiego Porozumienia Pro Life, w którym uczestniczył również bp Wiesław Szlachetka. – W jego trakcie zaprosiłem obecne tam środowiska do współpracy w ramach Federacji. Mam nadzieję, że będzie ona coraz pełniej stawała się platformą wspólnego działania, komunikacji i wzajemnego wsparcia dla działań pro-life, które nie polaryzują, lecz jednoczą wokół troski o życie i rodzinę – zaznaczył Jakub Bałtroszewicz.

Prezes Federacji Życia przekazał także gratulacje organizatorom Marszu i Festiwalu dla Życia na czele z Przemysławem Kurkowskim. – To, co udało się Państwu stworzyć w Gdańsku, jest naprawdę wyjątkowe. Pokazali Państwo, że o życiu i rodzinie można mówić z przekonaniem, a jednocześnie z pokojem, szacunkiem i bez niepotrzebnej polaryzacji. Właśnie takie świadectwo jest dziś bardzo potrzebne i właśnie dlatego chciałbym raz jeszcze z całego serca podziękować za ten wysiłek oraz za dobro, które włożyli Państwo w organizację tych wydarzeń – napisał Jakub Bałtroszewicz.

Fot. Archidiecezja Gdańska